top of page

שמואל עווידה

Shmuel website Leaders.png

שלום!

קוראים לי שמואל. אני חיפאי מלידה ואוהב את העיר שלי. אני גם חלק מקהילה משיחית בחיפה שהוקמה כבר עם קום המדינה כשרוב חבריה אז היו ניצולי שואה. שם הקהילה "בית אליהו" ואנחנו מתאספים במושבה הגרמנית. אנחנו מאמינים בתנ"ך ובברית החדשה (שדרך אגב, הובטחה כבר בתנ"ך). למה דווקא "בית אליהו"?

עם ישראל הוא עם הספר. ארץ ישראל היא גם ארץ הספר. כמאמין בתנ"ך אני מכיר גם בייחודה של ירושלים (מבלי להתלהב מבית"ר, כמובן…), אבל כחיפאי זה עושה לי משהו מיוחד לקרוא על כל מה שקרה דווקא פה אצלנו על הר הכרמל.

עם ישראל "הצליח" שוב להפנות לאלוהים את גבו. מעניין איך אנשים מחפשים ניסים ונפלאות כדי להאמין ולא דווקא מחפשים את האמת. הנה לנו אנשים שלא האמת הרשימה אותם ואפילו לא כל הניסים והנפלאות והחליטו ללכת אחרי אלילים, אחרי הבעל והאשרה. מדהים ועצוב…

אבל פה על הר הכרמל הגיעה נקודה מפנה בחיי העם – למעשה פה אלוהים הביא את עמו לנקודה שממנה הם היו צריכים להחליט שני דברים: למי הם שייכים ואת מי הם עובדים. מעין צומת T…

האיש שה' בחר להשתמש בו היה אליהו הנביא. הוא עמד מול נביאי השקר ואתגר אותם: "בואו נראה למי יש את האלוהים החזק ביותר".

נשמע קצת כמו ילדים שרבים למי האבא החזק ביותר…. אבל האמת היא שזה לא מה שקרה. מה שקרה פה על הר הכרמל היה שאליהו הזמין את נביאי השקר לבדיקה חדה וחלקה ובה השאלה היא: מי אלוהים ומי לא? מי אמיתי ומי שיקרי? במי שווה לבטוח ובמי טיפשי לבטוח? על מי אפשר לסמוך ועל מי ממש אי אפשר לסמוך? אליהו היה בסה"כ בן אדם עם אמונה פשוטה שאלוהי ישראל שמבטיח, גם מקיים הבטחות.

וזה אכן מה שקרה. נביאי הבעל השתוללו, בכו והזיעו – ואין קול ואין עונה. ואז אחרי שאליהו קצת ירד עליהם הוא מתפלל בשקט, אך בביטחון: "וַיִּגַּשׁ אֵלִיָּהוּ הַנָּבִיא וַיֹּאמַר יְהוָה אֱלֹהֵי אַבְרָהָם יִצְחָק וְיִשְׂרָאֵל, הַיּוֹם יִוָּדַע כִּי אַתָּה אֱלֹהִים בְּיִשְׂרָאֵל וַאֲנִי עַבְדֶּךָ, וּבִדְבָרְךָ עָשִׂיתִי אֵת כָּל הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה. עֲנֵנִי יְהוָה, עֲנֵנִי וְיֵדְעוּ הָעָם הַזֶּה כִּי אַתָּה יְהוָה הָאֱלֹהִים." מלכ"א י"ח 36-37

אלוהי אברהם, יצחק ויעקב ענה והראה שאכן "ה' אלוהינו, ה' אחד" – ואין אחר! אז מה הקשר אלינו? הרי לא באתם לשיעור תנ"ך בבי"ס… בחרנו לקרוא לקהילה שלנו "בית אליהו" כי גם אנחנו בוטחים באלוהי ישראל ובהבטחותיו. אנחנו רק בני אדם פשוטים מכל הסוגים. ויש לנו אמונה אחת שגם היא פשוטה: אנחנו מאמינים באלוהי ישראל! אנחנו לא רק מאמינים בו אלא גם מאמינים לו – מאמינים להבטחות שלו. מאמינים לדברו בספר הספרים.

ההבטחה המרכזית ביותר בתנ"ך היא שיבוא המשיח. רבים מדברים עליו (ברצינות או בזלזול). אבל מעטים שאלו את השאלות הבסיסיות ביותר: מי ומה הבטיח ה'? למי ולמה אנחנו אמורים בדיוק לצפות? הוא נקרא "משיח" – הוא נמשח לתפקיד מסוים. מה התפקיד הזה? מעניין כמה אפשר לדבר על זה שנמשח מבלי לשאול למה הוא נמשח? מדברים על בעל תפקיד מבלי להתעניין בתפקידו או בזהותו…

התנ"ך מצייר תמונה מאוד קשה של עוינות בין ה' לבני אדם בגלל החטא שלהם. זו חומת ההפרדה הגבוהה והעבה ביותר. אין עמוד בתנ"ך שהחטא ותוצאותיו לא ניכרים בו. אם נהיה כנים עם עצמנו, אין זמן בחיינו שהחטא לא ניכר בנו. הנביא ישעיהו ניבא שהמשיח יבוא והוא יסדר את העניינים, לא זמנית ולא חלקית, אלא פעם אחת ולתמיד. הוא יהיה הקורבן שנדרש כדי לכפר על החטא של כולנו. אנו קוראים בישעיה נ"ג: "וְהוּא מְחֹלָל מִפְּשָׁעֵנוּ מְדֻכָּא מֵעֲו?ֹנֹתֵינוּ מוּסַר שְׁלוֹמֵנוּ עָלָיו וּבַחֲבֻרָתוֹ נִרְפָּא לָנוּ. כֻּלָּנוּ כַּצֹּאן תָּעִינוּ, אִישׁ לְדַרְכּוֹ פָּנִינוּ, וַיהוָה הִפְגִּיעַ בּוֹ אֵת עֲו?ֹן כֻּלָּנוּ." (ישעיה נ"ג 5-6)?

זה המשיח – לתפקיד זה הוא נמשח! לפי הבטחות ה' בתנ"ך והתגשמותן בברית החדשה אין לנו ספק שישוע הוא המשיח שהובטח לישראל. הוא זה שעליו דיברו הנביאים.

קשה מאוד לשתוק כשיש בשורה נפלאה כזו בליבנו. לכן אין דבר טוב יותר שאנו מאחלים לשוכנים על הכרמל ומסביבו היום. אכן רק ה' הוא האלוהים וישוע הוא המשיח המובטח. הפרק שציטטנו מישעיהו מתחיל בשאלת השאלות: מי האמין לשמועתנו? זה בדיוק העניין. זה עניין של אמונה!

אלוהים מחפש את האמונה האישית של כל אחד מאיתנו, את הלב שלנו – לא לאיזו דת או התארגנות כל אחד שייך. אין ישועה וגאולה ב"קהילה משיחית" ולא באליהו – רק בישוע משיח ישראל המובטח!

אליהו היה אדם שהצביע עליו והעז לאתגר את עמו היקר. זה כל מה שהיינו רוצים לעשות – להצביע על מי ששינה את חיינו, על מי שכתבי הקודש מעידים עליו – כל זה בידיעה שכולנו יקרים לו מאוד!

ושוב לשאלתו של ישעיהו בנוגע למשיח: "מי האמין?" באתר יש מידע וגם עדויות אישיות של כמה אנשים בקהילתנו ששמעו והאמינו… אם אתם רוצים לדעת עוד, אז דעו שכל המידע הנחוץ נמצא בתנ"ך שלכם.

אנו כמובן גם שמחים לעמוד לרשותכם, אז אל תהססו ליצור קשר.

חזרה למנהיגים בקהילה

בית אליהו – קהילה משיחית

כתובת: רח’ מאיר רוטברג 43, 

מושבה גרמנית, חיפה

תא דואר: ת.ד. 525' חיפה 34001, ישראל

רועה הקהילה:
שמואל עווידה

אימייל: shmuel@beiteliyahu.org
מספר טלפון נייד: 972-54-4706917+

פיליפ לייטל

אימייל: plitle@alum.mit.edu

מספר טלפון נייד: 972-54-4688492+

משרד הקהילה: 
אימייל: shalom@beiteliyahu.org
מספר טלפון: 04-8523581
פקס: 04-8516875

ליצירת קשר עם שמואל

תודה שיצרת קשר!

leaf2.png
leaf2.png
bottom of page